7/7311
label Diverse autorenew 2025-10-24, 11:59
Ultimele studii au scos la iveala faptul ca telefonul ar

cauza infertilitatea in randul barbatilor. este intr-adevar un motiv

deingrijorare sau e doar o alarma falsa

Unii oameni se simt lipsiti de o mana atunci cand isi uita

mobilul acasa. Exista oare un pret platit pentru aceasta tehnologie Un studiu

recent american publicat in revista medicala Fertility and Stability

preconizeaza ca ar putea exista o legatura intre folosirea telefonului mobil si

infertilitatea la barbati.

Acest studiu a avut loc la Ohio, la o clinica de fertilizare,

pe un esantion de 361 de barbati, tinuti sub supraveghere datorita problemelor

de fertilitate. Barbatii au fost impartiti in doua categorii in functie de cat

de des foloseau telefoanele mobile. In urma analizei de laborator a spermei a

fost descoperit ca din punct de vedere al calitatii sperma celor care au

folosit mobilul un numar mai mare de ore era inferioara.

Este cunoscut faptul ca telefoanele mobile emit unde electromagnetice, presupuse a afecta sistemul biologic si posibil

sa altereze si celulele de ADN. Cu exactitate nu se stie mecanismul prin care

undele electromagnetice emise afecteaza fertilitatea, dar exista o multime de

teorii.

Studii anterioare au facut legatura intre mobil si alte boli

printre care si cancerul si in particular cu tumorile cerebrale. Pana acum

rezultatele au fost incerte. Multi experti considera folosirea mobilelor

nesigura si continua cercetarile.

Ar trebui sa te ingrijorezi ca poti ramane infertil din

cauza tehnologiei Desi e nevoie de mult mai multe studii pentru a confirma

aceasta teorie, ultima cercetare facuta impreuna cu alte studii pare sa ne dea

ceva bataie de cap.

Pana la confirmarea sau infirmarea teoriei mai sus enuntate

ar fi bine reducerea pe cat posibila a folosirii mobilului. Amintiti-va ca

odata nu exista acest mijloc de comunicare si toata lumea era ok.