Ultimele studii au scos la iveala faptul ca telefonul ar
cauza infertilitatea in randul barbatilor. este intr-adevar un motiv
deingrijorare sau e doar o alarma falsa
Unii oameni se simt lipsiti de o mana atunci cand isi uita
mobilul acasa. Exista oare un pret platit pentru aceasta tehnologie Un studiu
recent american publicat in revista medicala Fertility and Stability
preconizeaza ca ar putea exista o legatura intre folosirea telefonului mobil si
infertilitatea la barbati.
Acest studiu a avut loc la Ohio, la o clinica de fertilizare,
pe un esantion de 361 de barbati, tinuti sub supraveghere datorita problemelor
de fertilitate. Barbatii au fost impartiti in doua categorii in functie de cat
de des foloseau telefoanele mobile. In urma analizei de laborator a spermei a
fost descoperit ca din punct de vedere al calitatii sperma celor care au
folosit mobilul un numar mai mare de ore era inferioara.
Este cunoscut faptul ca telefoanele mobile emit unde electromagnetice, presupuse a afecta sistemul biologic si posibil
sa altereze si celulele de ADN. Cu exactitate nu se stie mecanismul prin care
undele electromagnetice emise afecteaza fertilitatea, dar exista o multime de
teorii.
Studii anterioare au facut legatura intre mobil si alte boli
printre care si cancerul si in particular cu tumorile cerebrale. Pana acum
rezultatele au fost incerte. Multi experti considera folosirea mobilelor
nesigura si continua cercetarile.
Ar trebui sa te ingrijorezi ca poti ramane infertil din
cauza tehnologiei Desi e nevoie de mult mai multe studii pentru a confirma
aceasta teorie, ultima cercetare facuta impreuna cu alte studii pare sa ne dea
ceva bataie de cap.
Pana la confirmarea sau infirmarea teoriei mai sus enuntate
ar fi bine reducerea pe cat posibila a folosirii mobilului. Amintiti-va ca
odata nu exista acest mijloc de comunicare si toata lumea era ok.
Telefonul mobil cauza infertilitatii la barbati?