7/7143
label Diverse autorenew 2025-10-24, 11:59
In general a fi barbat semnifica a

face. Faptul de a face este un aspect de masculinitate. Opusul lui ¬a

face¬ este ¬a fi¬. Functia feminina de baza este sa fie, sa

existe. Functia masculina este sa faca. Aceasta opozitie este

implicita si asigura buna functionare a lumii. Dar nu spre filosofare

este invitatia si spre asocieri libere. Aceste doua functii in mare

masura se regasesc la toti oamenii in doze diferite. Cand vorbim

despre ele avem in vedere un model teoretic, generic si nu o

realitate.

Ma gandeam mai mult sa ma refer la o

situatie care apartine in mod dominant cererii masculine de terapie ¬

capacitatea de ¬a face¬ este afectata. Ca vorbim despre

sexualitate, despre economie, despre relatii aceasta incapacitate

este generala. De multe ori absenta capacitatii de a face se

manifesta in contrariu ¬ o persoana face prea multe pentru a

compensa incapacitatea. Dar facutul respectiv este o constructie

falsa iar falsitatea se resimte in modul insatisfacator in care

resimte ceea ce este in viata lui precum si in lipsa de eficienta.

Alteori o persoana se refugiaza intr-un

mod stabil, asigurator care sa-i anuleze necesitatea. El ramane un

copil pentru ca astfel nu este necesar sa faca. Acest copil are

nevoie de un parinte. Parintele este asigurator si ii spune ce sa

faca. De multe ori aceasta persoana este fie o femeie, o mama, un sef

sau o secta, asociatie, etc. Acest mod nu rezolva situatia.

O alta varianta este relatia

homesexuala care este o oportunitate pentru ca este singurul tip de

relatie in care ¬a face¬ nu este obligatoriu ca in relatia

heterosexuala.

Aceste situatii devin o cerere de

psihoterapie in cateva contexte din care unele le-am mentionat deja:Cand persoana are un puternic

sentiment de insatisfactie privind modul in care functioneaza

relatiile, rolurile sale.
Cand persoana resimte esecul, o

absenta a eficientei, senzatia ca tot ceea ce face este inutil dar

nu in sensul depresiv ci unul de repetitie a aceleiasi povesti care

nu se rezolva niciodata.

Cand situatia este asociata cu un

simptom ¬ acest simptom poate sa fie o disfunctie sexuala, starea

de panica, incapacitatea de a fi in relatie etc.
Prin ce sunt importante aceste situatii

¬ prin faptul ca atunci cand o persoana reuseste sa fie sincera cu

ea insasi si sentimentul ca este ceva psihic in joc apare cu

usurinta. Nu este vorba despre o psihoterapie in situatii de criza ci

este nevoia de gasire a propriei masculinitati care este un obiectiv

pe care se justifica starea.

In mod obisnuit reusesti sa ai o

imagine despre propria masculinitatea urmarindu-ti propria existenta

in cele mai importante roluri pe care le joci. In mod obisnuit

acestea sunt cele legate de locul de munca, de relatia de cuplu, de

eficienta economica, de starea de singuratate sau de a fi cu

ceilalti, etc. In mod frecvent aceste roluri dau o imagine despre

ceea ce merge si ceea ce nu merge in propria viata si in propria

masculinitate.

Unii se intreaba daca sa aiba un loc de

munca sau nu. Prin loc de munca inteleg o sursa de venit si nu

statutul de angajat. Altii se intreaba cum sa il aiba. Prima

intrebare suna mai mult daca sa faca sau nu, cea de-a doua cum sa isi

puna in valoare propria masculinitate si ce obstacole sunt in calea

sa de devenire. In ambele intrebari suntem intr-o situatie

psihoterapeutica in care tratamentul este dorit. Am putea sa spunem

din acest punct de vedere ca psihoterapia nu este o chestiune de

facut intr-un moment de criza ci o modalitate de dezvoltare a

anumitor capacitati proprii pe care o persoana deja le cauta si a

constatat ca cel mai bine este sa le gaseasca impreuna cu cineva.
Psihoterapeut de orientare analitica
Cabinetul de Psihoterapie Analitica de Cuplu
www.centrupsihologie.ro