Cauze
Exista mai multi factori, dar frigul este cel mai important. El le face pe toate. Cand temperaturile scad incercam sa iesim cat mai putin. Metabolismul nostru este incetinit si luam imediat in greutate. Insa conspiratia este mult mai complexa. In timpul iernii, rontaim multe alimente nesanatoase. Va dati seama ca nu vei mai gati atat de des pentru ca nu poti aerisi, sau nu ai chef, sau...si astfel mananci multe semipreparate. Si lipsa luminii ne face parca sa ne simtim ciudat si sa fim mai lenti. Fara sa iti dai seama, pentru a scapa de aceste stari incepi sa mananci tot ce contine carbohidrati, grasimi sau zahar, si parca e mai bine. Greseala!
Unii doctori sustin o teorie conform careia oamenii sunt "programati" sa se ingrase in perioadele reci si umede. "Corpul tau poate lucra impotriva ta si face in asa fel incat sa iti fie cald," a spus Lawrence Cheskin, fondatorul Centrului de Management al Greutatii din Baltimore.
Grasimea iti tine intradevar de cald si asta nu mai este un secret, cu toate ca multi dintre cei plinuti se plang de frig (medicii spun ca este "doar in capul lor"). Inainte de aparitia aerului conditionat aceste cateva kilograme in plus faceau diferenta. Insa noi vrem sa ne si fie bine si sa aratam bine.
Cum sa te impotrivesti
Fii activ
Miscarea este o modalitate sigura prin care te poti apara de greutatea in plus. Asta va face ca metabolismul tau sa functioneze normal. Asa ca mergi la sala de cel putin trei ori pe saptamana si fa asta nu pentru a face muschi, ci pentru a te mentine in forma. Focuseaza pe picioare; asa arzi cele mai multe calorii.
Prinde o raza de soare
Iesi din casa, chiar daca este foarte frig. Plimba-te putin, alearga in jurul blocului sau intra in joaca aceea cu bulgari a copiilor. Lumina te va ajuta scotandu-te din starea de deprimare si moleseala datorata faptului ca ziua este scurta. Daca nu ai timp sa te bati cu bulgari de zapada, incearca sa faci o plimbare in pauza de pranz. Chiar si doar o ora de stat afara pe zi de poate binedispune si scoate din starea de moleseala datorata anotimpului.
Apuca-te de un sport nou
O plimbare pe schiuri este o modalitate extraordinara de a arde caloriile in plus. Asta insa poti face si practicand snowboard sau patinaj. Sporturile de iarna te scot afara din casa si te si ajuta sa stai in forma pana in primavara. Daca insa este prea frig afara, gandeste-te la inot. Exista foarte multe cluburi care au bazine de inot acoperite. Si acest sport este extraordinar pentru pierderea caloriilor si, in plus, este printre putinele sporturi care iti angreneaza toate grupele de muschi; consume mai multe calorii pe ora decat ai face-o daca ai pedala sau alerga.
Mananca bine
Sa mananci bine nu inseamna sa la greu sunca, piure sau placinta. Inseamna sa gasesti acestor mancaruri alternative gustoase si cu putine calorii.
Retineti insa ca iarna este un sezon al prajiturilor, placintelor, in general al dulciurilor. Este imposibil sa le eviti, asa ca nut e gandi la asa ceva. Mananca si asa ceva, dar cu masura. Daca in acest timp faci putin sport, caloriile acestea nu se vor simti si iti faci si pofta. Cand te trezesti in fata cu o cina festiva de sarbatori, nu refuza. Nu este sanatos. Pune in farfurie doar alimente ce nu contin multe calorii, iar din restul gusta doar cat sa iti faci pofta.
Renunta la bautura
In timpul sarbatorilor se beamult alcool. Coniac, vin, bere, de toate. Alcoolul insa contine calorii si iti incetineste metabolismul,asa ca ar fi bines a nu bei, iar daca o faci sa cunosti masura. Bea o data pe zi un pahar, dar atat daca vrei sa iesi bine din iarna.
Ramai mereu sanatos
Luarea in greutate este ceva biologic in timpul sezonului rece. Ce poti insa evita este inactivitatea. Ramai active in timpul iernii, chiar daca nu refuzi decat o parte a alimentelor de sarbatori. Lipsa de exercitiu in va afecta si starea psihica, ca sa nu mai spunem ca te vei ingrasa serios.
Mihai Popescu, Editor Askmen.ro