8/8377
label Diverse autorenew 2025-10-24, 11:59
Este cat se poate de normal ca orice angajat sa mai intre din cand in cand pe site-uri de socializare, precum Facebook, de la munca, insa este complet anormal sa isi puna status-uri de genul: ¬cel mai prost job¬, ¬nu am facut nimic azi doar m-am plictisit¬, sau ¬seful meu este un dobitoc¬. Se poate intampla ca unul dintre prietenii tai sa aibe in lista si colegi de munca, iar aceste comentarii se pot transforma imediat in probleme nedorite.

1.Maine chiulesc de la munca pe motiv de raceala

Singurul motiv pentru care ai nevoie de o zi libera in acest caz este cu siguranta pentru regenerarea celulelor creierului. Daca prietenii iti vor da like, colegii tai s-ar putea sa nu fie atat de incantati, iar pe viitor, daca te imbolnavesti cu adevarat, nimeni nu te va crede. Vine lupu, vine lupu...

2.Nu te intreba de ce toti sunt incompetenti

Sunt mari sanse ca unele dintre acele persoane ¬incompetente¬ sa fie in lista prietenilor tai. Si daca tocmai ai terminat un proiect cu unul dintre acesti oameni, vor crede ca te referi la ei. Evident vor exista momente jenante in birou.

3.As vrea ca seful meu sa dispara

In timp ce cu totii dorim asta in adancul sufletului nostru (si petrecem jumatate de zi incercand sa-i trimitem mesaje telepatice sefului sa-si cumpere bilet doar dus pana in Alaska), acest tip de status te face sa arati neprofesionist si imatur.

4.Cum ajung unii sa fie sefi fara pic de talent

Acest status se aseamana foarte mult cu comentariul numarul 2. Chiar daca din cand in cand suntem frustrati de catre superiorii nostri, nu trebuie facut public faptul ca supervizorul tau este la al 15-lea drum spre cafea si fumoar, iar tu nici macar nu ai avut timp sa te ridici de la birou de cand ai venit la munca. Informeaza-ti prietenii personal daca vrei sa te descarci.

5. A vazut cineva ca sunt imbracat la fel ca ieri

Daca nu au vazut pana acum, cu siguranta stie tot biroul dupa un astfel de mesaj pe Facebook. Daca ai iesit in oras si ai stat toata noaptea la petreceri, incearca sa ajungi acasa sa te schimbi, inainte de munca. Chiar daca nu ajungi la timp, colegii iti vor multumi ca nu imputi biroul cu miros de vodka sau cartofi prajiti si tutun.