8/8451
label Diverse autorenew 2025-10-24, 11:59
Toti cei din lista de mai jos s-au remarcat de-a lungul istoriei si au contribuit intr-un fel sau altul la crearea istoriei pe care o citim azi.

Aztecii

Aztecii erau soldati faimosi si foarte rezistenti in batalii. Deseori se imbracau imitand animalele: precum vulturii sau jaguarii. Foloseau arme primitive precum batele si arcurile, dar le foloseau cu eficienta. Cuachicqueh erau cei mai mari razboinici, si de fiecare data cand erau atacati luptau pana in ultima clipa, fara a se da batuti.

Legiunile romane

Romanii nu aveau rivali cand venea vorba de marime si putere. Detineau o infanterie grea, modelata dupa grecii antici. Erau maestrii spadei. Detineau cei mai buni soldati si isi permiteau sa aiba cele mai bune arme si armuri. Erau disciplinati, bine inarmati si aveau o strategie care a ¬prins¬ pana dupa ce imperiul lor a disparut.

Apasii

Apasii erau un fel de ninja ai Americii. Se strecurau in spatele tau si iti rupeau gatul fara ca tu macar sa stii. Foloseau arme primitive, majoritatea din os si lemn. Erau de asemenea foarte buni in manuirea cutitului, a tomahawk-ului si in aruncarea cu toporul. Au terorizat sud-vestul SUA si chiar armata a avut probleme cu ei. Erau tintasi extraordinari si alergatori fara seaman, fiind descendenti ai tehnicilor moderne de azi, mai ales in bataia corp la corp.

Samuraii

Samuraii erau cavalerii Japoniei si maestri in katana. Erau soldati bine inarmati, acoperiti cu armuri, preferand sa moara decat sa fie invinsi. Detineau cea mai ascutita sabie din lumea, care putea spinteca un om in doua. De asemenea erau maestrii in yumi si cei mai buni tragaci ai lumii antice.

Vikingii

Vikingii-teroarea Europei. Erau cei mai de temuti razoinici ai lumii antice. Erau feroce in batalii si foloseau arme pe masura staturii lor. Erau mari si rai, iar printre armele pe care le aveau in razboaie se numara topoare, sabii. Chiar si religia lor avea legatura cu razboiul. Credeau ca daca mureau in razboi, ajungeau sa lupte intr-o batalie fara sfarsit. Aveau tot ce ti-ai putea dori de la un soldat si isi dovedeau calitatile in batalii.

Spartani

Cultura spartana era legata de razboi, iar antrenarea barbatilor pentru razboi era telul lor. Aveau o vorba:¬Fie vii cu scutul, fie pe scut¬, ceea ce insemna ca nu vii inapoi decat victorios. Erau cei mai intelepti soldati pe care i-a vazut lumea, dar si-au stricat reputatia in batalia de ;a Thermopyle. Erau maestrii armelor,iar tehnicile lor au fost mai tarziu copiate de alte armate.