5/560
label Dating autorenew 2025-10-24, 11:58


Doar un Craciun cu tine...atat mai vreau...doar un Craciun

cu tine. Asa suna versurile lui Stefan Banica jr. Intr-adevar, in zilele cele

mai semnificative din viata noastra, cum ar fi Craciunul iti doresti sa ai

alaturi, mai presus de orice persoana iubita.

Cu cine sa te bucuri, pe cine sa strangi in brate, cui sa-i

soptesti Te iubesc, rasul cui vrei sa-l auzi, daca nu pe cel al careia o

iubesti. Si nimeni si nimic nu-ti poate lua clipele petrecute alaturi de ea,

caci pana la urma in asta se masoara anii, in frumusetea clipelor traite si

simtite. Oricat de crai esti pe la 20 si ceva de ani vine o vreme cand te

saturi de burlacie te saturi de umblat din floare in floare si vrei ceva

stabil. Vrei atunci cand ajungi acasa sa nu te trezesti singur sau persoana

care te asteapta sa fie in fiecare zi alta,. De la o anumita varsta iti doresti

ceva stabil in viata ta, ceva concret.

Cand te pui seara in pat trupul ala pe care il incalzesti sa nu fie sloi de

gheata, sa stii ca tresare la atingerea ta, sa stii ca e acolo langa tine

pentru ac sentimentele o tin langa tine, nu dorinta carnala, sau nevoile

materiale. Sa faci dragoste pana in zori cu ea, sa o descoperi sub cearsafuri

adormita si ciufulita ca pe un copil strengar. Sa iti fure un sarut obraznic,

sa te trezesti cu o perna in cap si in urmatoarea secunda sa ii auzi pasii

fugind prin casa, razand in hohote de pozna facuta tie, sa alergi dupa ea, sa o

prinzi in timp ce se zbate neputincioasa in bratele tale si sa o pedepsesti

pentru perna luata, sarutand-o fortat pana ramane fara aer, iar apoi sa faci

dragoste cu ea in ciuda impotrivirii ei aparente de la inceput.

Prin patul unui barbat trec multe femei. Unele au insemnat ceva, altele au

fost aventuri de o noapte doua. De la toate ai de invatat cate ceva, dar cea

mai importanta e ultima si ii oferi ei totul: experienta acumulata, iubirea ta,

afectiunea, absolut tot. Anul asta o sa am Craciunita mea. Desi anul trecut am

simtit pe pielea mea cum e sa fii singur de sarbatori, cand toti ceilalti isi

tineau perechea in brate, eu vorbeam cu ea la telefon, spunandu-i cat de multa

nevoie aveam de ea sa fi fost langa mine, anul asta mi s-a indeplinit dorinta

si voi simti ca e cu adevarat sarbatoare, caci va fi langa mine.

Zambesc cu gura pana la urechi fara sa vreau, doar

gandindu-ma la Craciunul care se apropie cu pasi repezi si la Craciunita mea

din ce in ce mai nerabdatoare sa descopere ce se ascunde in cadoul frumos

impachetat cu funde complicate asa cum ii place ei. O si vad desfacandu-le cu

frenezie si facand ochii mari cand da de ceea ce se ascundea in cutia cu numele

ei pe ea. Parca vad cum ma rastoarna pe neasteptate si ma saruta tot, ca un

copil care a primit darul mult visat.
Imi da si mie din energia ei, din

agilitatea ei, din nebunia si pofta de viata. Si da! Sunt sigur ca si la anul

Craciunita mea va fi aceeasi, si peste doi si peste trei...offf de-ar stii ea

asta, s-ar napusti asupra mea pe neasteptate cu un ropot de pupici, fara sa ma

pot macar impotrivi.