Vezi nominalizarile la Oscar 2013 !

Publicat: 10 Ian 2013 00:00

Pe 24 februarie are loc cea de-a 85-a editie a premiilor Oscar, iar daca pana acum s-au tot vehiculat zvonuri cu privire la cine ar putea primi o nominalizare la un premiu al Academiei, iata ca au fost anuntate si nominalizarile.

Din pacate, filmul romanesc "Dupa Dealuri", al lui Cristian Mungiu, nu a primit nicio nominalizare, contrar pronosticurilor de saptamanile trecute.

Iata lista completa a nominalizarilor pentru Oscar 2013!

Performance by an actor in a leading role

Bradley Cooper in "Silver Linings Playbook¬
Daniel Day-Lewis in "Lincoln¬
Hugh Jackman in "Les Miserables¬
Joaquin Phoenix in "The Master¬
Denzel Washington in "Flight¬

Performance by an actor in a supporting role

Alan Arkin in "Argo¬
Robert De Niro in "Silver Linings Playbook¬
Philip Seymour Hoffman in "The Master¬
Tommy Lee Jones in "Lincoln¬
Christoph Waltz in "Django Unchained¬

Performance by an actress in a leading role

Jessica Chastain in "Zero Dark Thirty¬
Jennifer Lawrence in "Silver Linings Playbook¬
Emmanuelle Riva in "Amour¬
Quvenzhane Wallis in "Beasts of the Southern Wild¬
Naomi Watts in "The Impossible¬

Performance by an actress in a supporting role

Amy Adams in "The Master¬
Sally Field in "Lincoln¬
Anne Hathaway in "Les Miserables¬
Helen Hunt in "The Sessions¬
Jacki Weaver in "Silver Linings Playbook¬

Best animated feature film of the year

"Brave¬ Mark Andrews and Brenda Chapman
"Frankenweenie¬ Tim Burton
"ParaNorman¬ Sam Fell and Chris Butler
"The Pirates! Band of Misfits¬ Peter Lord
"Wreck-It Ralph¬ Rich Moore

Achievement in cinematography

"Anna Karenina¬ Seamus McGarvey
"Django Unchained¬ Robert Richardson
"Life of Pi¬ Claudio Miranda
"Lincoln¬ Janusz Kaminski
"Skyfall¬ Roger Deakins

Achievement in costume design

"Anna Karenina¬ Jacqueline Durran
"Les Miserables¬ Paco Delgado
"Lincoln¬ Joanna Johnston
"Mirror Mirror¬ Eiko Ishioka
"Snow White and the Huntsman¬ Colleen Atwood

Achievement in directing

"Amour¬ Michael Haneke
"Beasts of the Southern Wild¬ Benh Zeitlin
"Life of Pi¬ Ang Lee
"Lincoln¬ Steven Spielberg
"Silver Linings Playbook¬ David O. Russell

Best documentary feature

"5 Broken Cameras¬
Emad Burnat and Guy Davidi
"The Gatekeepers¬
Nominees to be determined
"How to Survive a Plague¬
Nominees to be determined
"The Invisible War¬
Nominees to be determined
"Searching for Sugar Man¬
Nominees to be determined

Best documentary short subject

"Inocente¬
Sean Fine and Andrea Nix Fine
"Kings Point¬
Sari Gilman and Jedd Wider
"Mondays at Racine¬
Cynthia Wade and Robin Honan
"Open Heart¬
Kief Davidson and Cori Shepherd Stern
"Redemption¬
Jon Alpert and Matthew O¬Neill

Achievement in film editing

"Argo¬ William Goldenberg
"Life of Pi¬ Tim Squyres
"Lincoln¬ Michael Kahn
"Silver Linings Playbook¬ Jay Cassidy and Crispin Struthers
"Zero Dark Thirty¬ Dylan Tichenor and William Goldenberg

Best foreign language film of the year

"Amour¬ Austria
"Kon-Tiki¬ Norway
"No¬ Chile
"A Royal Affair¬ Denmark
"War Witch¬ Canada

Achievement in makeup and hairstyling

"Hitchcock¬
Howard Berger, Peter Montagna and Martin Samuel
"The Hobbit: An Unexpected Journey¬
Peter Swords King, Rick Findlater and Tami Lane
"Les Miserables¬
Lisa Westcott and Julie Dartnell

Achievement in music written for motion pictures (Original score)

"Anna Karenina¬ Dario Marianelli
"Argo¬ Alexandre Desplat
"Life of Pi¬ Mychael Danna
"Lincoln¬ John Williams
"Skyfall¬ Thomas Newman

Achievement in music written for motion pictures (Original song)

"Before My Time¬ from "Chasing Ice¬
Music and Lyric by J. Ralph
"Everybody Needs A Best Friend¬ from "Ted¬
Music by Walter Murphy; Lyric by Seth MacFarlane
"Pi¬s Lullaby¬ from "Life of Pi¬
Music by Mychael Danna; Lyric by Bombay Jayashri
"Skyfall¬ from "Skyfall¬
Music and Lyric by Adele Adkins and Paul Epworth
"Suddenly¬ from "Les Miserables¬
Music by Claude-Michel Schonberg; Lyric by Herbert Kretzmer and Alain Boublil

Best motion picture of the year

"Amour¬ Nominees to be determined
"Argo¬ Grant Heslov, Ben Affleck and George Clooney, Producers
"Beasts of the Southern Wild¬ Dan Janvey, Josh Penn and Michael Gottwald, Producers
"Django Unchained¬ Stacey Sher, Reginald Hudlin and Pilar Savone, Producers
"Les Miserables¬ Tim Bevan, Eric Fellner, Debra Hayward and Cameron Mackintosh, Producers
"Life of Pi¬ Gil Netter, Ang Lee and David Womark, Producers
"Lincoln¬ Steven Spielberg and Kathleen Kennedy, Producers
"Silver Linings Playbook¬ Donna Gigliotti, Bruce Cohen and Jonathan Gordon, Producers
"Zero Dark Thirty¬ Mark Boal, Kathryn Bigelow and Megan Ellison, Producers

Achievement in production design

"Anna Karenina¬
Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
"The Hobbit: An Unexpected Journey¬
Production Design: Dan Hennah; Set Decoration: Ra Vincent and Simon Bright
"Les Miserables¬
Production Design: Eve Stewart; Set Decoration: Anna Lynch-Robinson
"Life of Pi¬
Production Design: David Gropman; Set Decoration: Anna Pinnock
"Lincoln¬
Production Design: Rick Carter; Set Decoration: Jim Erickson

Best animated short film

"Adam and Dog¬ Minkyu Lee
"Fresh Guacamole¬ PES
"Head over Heels¬ Timothy Reckart and Fodhla Cronin O¬Reilly
"Maggie Simpson in "The Longest Daycare¬" David Silverman
"Paperman¬ John Kahrs

Best live action short film

"Asad¬ Bryan Buckley and Mino Jarjoura
"Buzkashi Boys¬ Sam French and Ariel Nasr
"Curfew¬ Shawn Christensen
"Death of a Shadow (Dood van een Schaduw)¬ Tom Van Avermaet and Ellen De Waele
"Henry¬ Yan England

Achievement in sound editing

"Argo¬ Erik Aadahl and Ethan Van der Ryn
"Django Unchained¬ Wylie Stateman
"Life of Pi¬ Eugene Gearty and Philip Stockton
"Skyfall¬ Per Hallberg and Karen Baker Landers
"Zero Dark Thirty¬ Paul N.J. Ottosson

Achievement in sound mixing

"Argo¬
John Reitz, Gregg Rudloff and Jose Antonio Garcia
"Les Miserables¬
Andy Nelson, Mark Paterson and Simon Hayes
"Life of Pi¬
Ron Bartlett, D.M. Hemphill and Drew Kunin
"Lincoln¬
Andy Nelson, Gary Rydstrom and Ronald Judkins
"Skyfall¬
Scott Millan, Greg P. Russell and Stuart Wilson
Achievement in visual effects
"The Hobbit: An Unexpected Journey¬
Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton and R. Christopher White
"Life of Pi¬
Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik-Jan De Boer and Donald R. Elliott
"Marvel¬s The Avengers¬
Janek Sirrs, Jeff White, Guy Williams and Dan Sudick
"Prometheus¬
Richard Stammers, Trevor Wood, Charley Henley and Martin Hill
"Snow White and the Huntsman¬
Cedric Nicolas-Troyan, Philip Brennan, Neil Corbould and Michael Dawson

Adapted screenplay

"Argo¬ Screenplay by Chris Terrio
"Beasts of the Southern Wild¬ Screenplay by Lucy Alibar & Benh Zeitlin
"Life of Pi¬ Screenplay by David Magee
"Lincoln¬ Screenplay by Tony Kushner
"Silver Linings Playbook¬ Screenplay by David O. Russell

Original screenplay

"Amour¬ Written by Michael Haneke
"Django Unchained¬ Written by Quentin Tarantino
"Flight¬ Written by John Gatins
"Moonrise Kingdom¬ Written by Wes Anderson & Roman Coppola
"Zero Dark Thirty¬ Written by Mark Boal

Acest site foloseste Cookie-uri.
Folosim cookie-uri pentru a personaliza continutul si reclamele, pentru a oferi caracteristici specifice retelelor sociale si pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, impartasim informatii despre felul in care ne utilizati site-ul, cu partenerii nostri de pe retelele sociale, de publicitate si de statistica in conformitate cu Politica de confidentialitate. Va puteti administra preferintele in Setari cookie.